Moja przygoda ze Lwowem rozpoczęła się na początku tego wieku, gdy po męczącej podróży na stojąco w przepełnionym i przegrzanym busiku z granicy znalazłem się na lwowskim dworcu, później zaś pod Kaplicą Boimów zostałem zaczepiony przez lwowskiego Polaka z poklejoną taśmą pożółkłą legitymacją żołnierza Armii Andersa. Od tej pory bywałem we Lwowie regularnie z różnych okazji: pracy naukowej w ramach filologii ukraińskiej i rosyjskiej, współprowadzenia najpoważniejszego ówcześnie polskojęzycznego serwisu www o Ukrainie (Suputnyk.site.pl), obserwacją wyborów w 2004 roku w ramach misji OBWE, pisania przewodników po Ukrainie dla krakowskiego wydawnictwa Bezdroża, czy po prostu odwiedzin znajomych. W końcu 2005 roku osiadłem we Lwowie na stałe.
Uzyskanie zezwolenia na oprowadzanie turystów po Lwowie wymaga przejścia min. rocznego kursu i zdania egzaminu przed komisją obwodową, niemniej do prawdziwego pokazania Lwowa w roli przewodnika jest to tylko jeden z kroków. W moim przypadku poprzedzony on został studiami filologicznymi, kilkuletnimi wędrówkami po wszelkich zakamarkach Lwowa i okolic, doświadczeniem prowadzenia firmy turystycznej we Lwowie, długimi rozmowami z miejscowymi mieszkańcami oraz znawcami Lwowa, a także przesiadywaniem w bibliotekach w poszukiwaniu wciąż nowej wiedzy o mieście. To nieustający proces i źródło ciągłych inspiracji, którymi staram się dzielić z ludźmi, którzy powierzyli mi swój czas spędzony we Lwowie - czasem godzinę, czasem tydzień. Czasem w grupie 50-osobowej, czasem w pojedynkę. Razem odkrywamy Lwów. Dziękuję Wam za to i zapraszam po więcej. Do zobaczenia we Lwowie!
Przykładowe trasy po Lwowie:
- Wycieczka ogólna - najważniejsze miejsca, najbardziej znaczące zabytki, najciekawsze historie (od 2 godzin do tygodnia - zależnie od chęci i wolnego czasu).
- Wycieczki tematyczne - nt. różnych religii, narodowości, stylów i czasów.
- Obchód najciekawszych knajp, m.in. z pracownią wyrobów z czekolady, muzyką jazzową, starymi polskimi wywieszkami; stylizowanych na stary tramwaj, kryjówkę partyzantów, kopalnię kawy, bibliotekę, ukraińską wieś bądź czasy Austro-Węgier; poświęconych podziemnej rzece Pełtwi, lwowskiemu brukowi, lwom, masonerii, wynalazcom lampy naftowej itp.
- Śladami powieści Marka Krajewskiego oraz innych kryminalnych historii lwowskich.
- Śladami filmu "W ciemności" Agnieszki Holland i pamiątek po lwowskich Żydach.
- Wycieczki rowerowe po Lwowie (różne możliwości, w zależności od kondycji i preferencji).
... a także objazd okolic Lwowa (autobusem, samochodem, rowerem) - najciekawsze miejsca w okolicy w zasięgu wycieczki jednodniowej.
Przewodnik po Lwowie

Magiczne miasto o bogatej wielonarodowej historii.